Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

     Belirli bir bölgenin güvenliğini veya kontrolünü sağlamak amacıyla kurulan Güvenik Kamera Sisteminin tüm şartlara uyan tek bir kalıp olarak kullanılmasından öte, ihtiyacı karşılayacak şekilde planlanmış olması gerekmektedir. Güvenlik kamera sistemi seçerken bilmemiz gerekenler nelerdir? Sisteme ait hangi özellikler hakkında bilginiz olmalıdır? Aşağıdaki bilgiler satın alma kararı verirken bilinçli hareket etmenizi sağlayacaktır.
İhtiyaca göre en uygun sistemi seçebilmek için, sistemi 3 ayrı aşamada incelemeliyiz:

1- Kameraların  Seçimi

2- Kayıt Sistemi Seçimi

3- İzleme seçenekleri

 

1- Kameraların Seçimi

 

 - Kullanım Alanı : Öncelikle kameranın kullanılacağı yerin belirlenmesi (iç ortam veya dış ortam) ve ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılması en doğru hareket olacaktır. Dış ortamda kullanılacak kameraların muhafazalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple genellikle dış ortamda IP koruma sınıflarından birine (IP65, IP66 vb.) dahil olan bullet kamera veya muhafazalı kutu kamera kullanılmaktadır. Örneğin IP66 sınıfındaki muhafazalar, toza ve belli süreli güçlü su temasına karşı korumalıdır.

 koprubilisim-megapiksel-cozunurluk

 

 - Çözünürlük : Bir sonraki aşama istenen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. IP CCTV sistemleri ile analog CCTV sistemleri arasındaki en önemli farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve kaliteli görüntü istendiğinde, IP Kameralar bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin askeri bir alanda tüm bölgeye hakim olmak güçtür, bu sebeple yüksek çözünürlüklü zoom kamera kullanmak çok daha uygun olacaktır. Aynı şekilde AVM ve halka açık alanlarda güvenlik ihlali (hırsızlık vb) çok fazla olduğundan, yüksek çözünürlüklü ve şık tasarımlı kameralar seçilmelidir.

 ubnt-nanostationm5

 

- Altyapı : Bir sistemi kurarken yalnızca üst yapının tasarlanması yeterli olmaz. Kablolama maliyetini en aza indirecek şekilde alt yapı da tasarlanmalıdır. Örneğin, IP kameraların beslemesi için PoE teknolojisi kullanılabilir. Bu teknolojiye göre kameraların enerjileri PoE switchler(internet kablosu) kullanılarak verilebilmektedir. Bu sayede elektrik kablosu için ayrıca bir bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır. Ayrıca Kablo maliyetinin net hesaplanarak gerektiğinde kablosuz aktarıcılar sayesinde link sistemi tasarlanmalıdır. 

 teknosan-V-32

 

 - Ek Özellikler : Kameranın konumlandırılacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera seçiminde önemli bir faktördür. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarının fazla olması sonucu görüntülenmesi istenen kısım net olarak algılanmayabilir. Daha anlaşılabilir bir görüntü elde etmek amacıyla WDR (Wide Dynamic Range), BLC (Back Light Compensation), HLM (High Light Masking) gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olması gereklidir.  Gece görüşünün net olarak algılanması istenen yerlerde ICR’lı (IR Cut Filter) veya IR ledli kameraların kullanılması gereklidir. IR spotlar da kameraların görüş açısı içerisinde gerekli ışık değerini sağlamak için kullanılabilir.

 

 2- Kayıt Sistemi

Kayıt sisteminin seçimi için kameraların hangi çözünürlükte, kaç fps (saniyedeki kare sayısı) değerinde ve kaç gün kaydedeceğinin belirlenmesi gerekmektedir. HDD hesaplama uygulaması gerekli hard disk kapasitesinin hesaplanmasında size yardımcı olacaktır. 

CIF formatında görüntü kaydı yapan bir DVR kayıt cihazı , CCTV kamera görüntülerini 352x288 ölçülerinde, D1 olarak bilinen kayıt cihazları ise 704x576 formatında yani CIF görüntünün 4 katı büyüklüğünde kayıt eder. Bu yüzden D1 formatını bazı yerlerde 4CIF olarak görebilirsiniz. 960H kayıt cihazları ise dikeyde D1 ile aynı çözünürlüğe sahip olmasına rağmen yatayda yaklaşık %35 daha fazla çözünürlüğe sahiptir. 960H kayıt cihazları 960x576 formatında kayıt yaparak daha geniş bir görüş alanı sunar.