Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • DirectionYusuf Sokak No:32/B Uzunköprü
  • Phone+0284 513 45 57

 PARMAK İZİ GEÇİŞ SİSTEMLERİ    

Parmak izi sistemleri, piyasaya sürülmesinden kısa bir zaman sonra hızlı bir şekilde birçok alanda kartlı geçiş istemlerinin yerine tercih edilmeye başlanmıştır Hızlı okuması, kapasite sorunu olmaması, özellikle sarf maliyetini ortadan kaldırması gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Yalnız parmak izi sistemleri kullanımı kısıtlı alanlardır o yüzden her sektörde bu sistem kullanılmaz.

     Çalışma Prensibi olarak; Parmakların uç bölgesi insan biyometrisine uygun olarak benzersiz olarak yaratılmıştır. Bu yapının aynısını yada bir benzerini hiçbir insanda bulunamayacağı için en güvenilir şifreleme yöntemi olarak kullanılır.

     Parmak ucu girinti ve çıkıntılardan meydana gelir. Parmak izi okuma cihazları bu girinti ve çıkıntıların birbirine mesafesini, kıvrımların açılarını ve belli noktaların birbirlerine uzaklığını algılayarak belli bir şifreleme algoritması oluşturur. Bu algoritmaya bağlı olarak daha önceden kaydı alınan cihaz içerisindeki bir parmak izi tekrar cihaza okutulduğunda eşleştirme gerçekleşir.

 

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMLERİ

     Kartlı kişi tanıma sistemleri, giriş çıkış kontrol uygulamalarının temel bileşenidir.RF teknolojisinin kullanıldığı bir diğer alanda uzun süredir kullanılan proximity kartlardır. Proximity-mifare hıd  kart  türleri arasında  en yaygın olarak proximity kart kullanılmaktadır.Bu kartlarla sağlanan geçiş sistemi işletmelerde personelin belli noktalardaki geçişlerini denetlemek yada sınırlamak için kullanılmaktadır..Sinyal olarak daha zayıf olduğu için TAG yada Proximity Kartların daha kısa mesafeden okutulmasıyla geçiş kontrolü sağlanır. Personel geçişleri daha seri ve sorunsuz olmaktadır.Kartın cüzdandan, cepten ,çantadan, okutulması mümkün olmaktadır.Kart cinsi olarak (proximity-mifare-hıd ) aktif olarak kullanmaktadır.

 

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

     Yüz Tanıma Sistemleri,bu cihazlar tıpkı parmak izi cihazlarındaki gibi alınan veri değerinin karşılaştırmasını yapıp sayısal değere çeviren bir yapıdır.Yüz tanıma sistemi genelde yüksek güvenlik ortamlarında çalışma ihtiyacına göre uyumluluk gösterip tercih edilen bir durumdur. . Örneğin, havaalanlarında personel ve havaalanı çalışanlarının değişik kontrol seviyelerinde, kimlik kartı ya da pasaport göstermeden yada bankalardaki özel giriş isteyen yerlerde geçişlerini sağlamaktadır.Biz bunu personel takip sistemleri olarak incelicez.

     Günümüzde Biyometri, insanların fiziksel ve davranışsal özellikleri inceleyerek birbirinden ayırt edilebilmesini sağlayan bilim dalıdır. Biyometrik sistemler ise, insanların kimliklerini belirlemek için, biyometrik özelliklerini inceleyerek oluşturulmuş sistemlerdir.Biyometrik sistemlerin bir türü olan yüz tanıma sistemleri, kişileri belirlemek için kişilerin yüz özelliklerini kullanır. Bu sistemler yaygın olarak güvenlik ve personel devam kontrolünde kullanılmaktadır.